Pijeme dost i v zimě?

Věděli jste, že voda představuje asi 60 procent tělesné hmotnosti zdravého dospělého? Krev obsahuje více než 80 procent vody, kosti 20 procent, mozek a svaly 75 procent. Už při ztrátě jediného procenta vody se začnou mobilizovat obranné mechanismy, při ztrátě dvou procent klesá výkonnost, při ztrátě pěti až deseti procent vody může dojít k oběhovému a metabolickému selhání.


Denní dávka tekutin

 Dospělý člověk by měl denně vypít alespoň 35 ml tekutin na kilogram svojí tělesné hmotnosti a den (například při hmotnosti 70 kg to je téměř 2,5 l tekutin). Potřeba se dále zvyšuje pohybovou aktivitou a pobytem nejen v horkém, ale také vytápěném nebo mrazivém prostředí, což je v současné době aktuální. Pít se přitom má pravidelně tak, aby nedocházelo k pocitu žízně, která je již známkou nedostatku tekutin v organismu. 

 Pití k jídlu

Téma pitného režimu je opředeno řadou mýtů, které už byly dávno vyvráceny, ale stále se s nimi  můžete setkat. Jedním z nich je, že se během jídla nemá pít. Není to pravda. Pro optimální zpracování jídla je potřeba dostatek tekutin jak před jídlem, tak během něj a po něm. Dostatek tekutin před jídlem zajistí dostatek slin, které jsou potřeba při kousání a rozžvýkání soust. Tím startují první kroky úspěšného trávení. Průběžné zapíjení soust zajistí i žádoucí řidší konzistenci rozžvýkané potravy,   žaludek ji dokáže úspěšně promísit s žaludeční šťávou a ji pak odesílat k dalšímu trávení do střeva.

Zahřejte se

Zimní chladné nebo dokonce mrazivé dny vyžadují více vrstev oblečení, někdo má rád i „tekutý svetr“ ve formě grogu, svařeného vína apod. Konzumace alkoholických nápojů v mrazivých dnech někdy bývá záludná – v první chvíli sice krásně zahřejí, jenže pak působením alkoholu roztáhnou cévy, člověk rychle ztratí tepelné zásoby a snadněji prochladne. Alternativou je třeba ohřátý hruškový džus, samotný nebo ředěný vodou,  do něj trochu skořice a třeba i špetku čili. To také zahřeje!

Pravidla pití čaje a kávy

Je vhodnější pít kávu nebo čaj? Jednoznačná odpověď není, v pestrém pitném režimu se nemusíte vyhýbat ani jednomu. Káva má na náš organismus řadu příznivých vlivů, včetně antioxidačních, ale neměla by být základním zdrojem tekutin a její pití je vhodné vždy doplnit sklenkou minerálky navíc.


Čaje (na snímku je brusinko-zázvorový) můžete pít ve větších objemech, nicméně velké množství silného černého čaje může způsobit zácpu. U bylinkových čajů je třeba brát v potaz účinky jednotlivých bylinek a raději je střídat.

Zapíjení léků

Užíváte léky a příliš si nelámete hlavu, čím je zapíjíte? Jenže jedním z hlavních faktorů správného fungování léků je právě to, jak se zapíjí. Zásadní roli hraje množství a druh tekutiny, která léky dopraví do žaludku a střev. U všech léků jde totiž o to, aby se předvídatelně vstřebaly, tedy aby při opakovaném podání účinkovaly při stejné dávce stejně. Když tomu tak není, efekt léku může být příliš malý, nebo naopak příliš velký a ani velice účinný lék nemusí fungovat. Chybu neuděláte a svému zdraví prospějete, když jakýkoli lék zapijete pár deci neperlivé vody nebo přírodní minerálky.

TIP: Čajový nápoj s malinami

Do karafy nalijte přírodní minerální vodu (0,5 l) a ledový černý čaj s citrónem (0,3 l), přidejte sáček čaje Earl Grey a nechte 20 minut louhovat (za studena). Pomeranč nakrájejte na plátky a vložte do karafy (6 plátků). Přidejte celé maliny, klidně i mražené (10 kusů). Při servírování do skleničky můžete přidat na ozdobu maliny a pomeranč.

 

Foto: pixabay a archiv

 

Komentáře