Letos je mu 42

Za pár dnů možná sfoukne, pokud se mu vejdou na narozeninový dort, 42 svíček.  Narodil se v tehdejším Československu v roce 1982 a byl byl nejen prvním dítětem narozeným pomocí umělého oplodnění v tuzemsku, ale i v celém tehdejším východním bloku.  V současné době se v ČR prostřednictvím asistované reprodukce narodí asi 5 000 dětí ročně.



 Ve světě se první „dítě ze zkumavky“ – Louise Brownová – narodilo 25. července 1978.



„Za 20 let to může být klidně dvakrát tolik,“ říká gynekolog MUDr. Marcel Štelcl, Ph.D., vedoucí lékař reprodukční kliniky ReproGenesis. Ten s „otcem dětí ze zkumavky“ - prof. Ladislavem Pilkou z FN Brno - dříve pracoval.



V 80. letech minulého století se díky reprodukční medicíně rodilo jen několik dětí za rok, nyní jsme na tisících. Toto číslo stále roste, přibližně o 10 % za rok, upřesňuje MUDr. Štelcl, člen Sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti ČLS JEP. 

Největší česká zdravotní pojišťovna v roce 2021 zaplatila přes 310 milionů korun za asistovanou reprodukci pro více než 7 400 pojištěnců. 


Genetika a časem i umělá inteligence

Obor asistované reprodukce se v posledních výrazně změnil, metody odběru a oplodnění ženských vajíček se neustále zlepšují. Současná embrya mají výrazně lepší šanci na to, aby se uhnízdila v těle matky. Úspěšnost umělého oplodnění v této době se s počátkem IVF v České republice vůbec nedá srovnávat. Díky genetickému testování je možné eliminovat riziko genetické zátěže potomstva v rodinách s dědičnou nemocí. Navíc je umělá inteligence, která se sice reprodukční medicínu teprve ‚učí‘, ale v nedaleké budoucnosti bude umět lépe než člověk vybrat ‚nejlepší‘ spermii nebo určit, které embryo má největší šanci na uchycení v děloze. 

Mizí také stigmatizace, kterou neplodné ženy prožívaly a kvůli níž často fakt, že podstupují umělé oplodnění nebo mají „dítě ze zkumavky“, tajily. 

Někdy se setkávám s dotazem, zda nejsou děti z umělého oplodnění častěji nemocné. Nyní už víme, že to tak není. Rodiče těchto ‚vymodlených‘ dětí ale bývají pečlivější a úzkostlivější ve výchově. Častěji svoje potomky nechávají sledovat v nejrůznějších poradnách ve srovnání s rodiči dětí počatých přirozeně, uvádí vedoucí lékař ReproGenesis.


Vyšší věk je nejčastějším důvodem poruch 

Podle Českého statistického úřadu se loni v Česku narodilo přibližně 91 000 dětí, což je asi o 10 000 méně než v roce předchozím. Aktuální data naznačují, že letošek bude v tomto ohledu ještě chudší. Průměrný věk prvorodiček se pohybuje kolem 29,7 roku a stále roste. 

Tento trend bohužel vidíme i tady. Věk prvně příchozích se pohybuje kolem 37 let, což je asi o 5 více než před 15 lety, dodává MUDr. Štelcl. Věkový faktor se tak stal nejčastější příčinou poruch plodnosti. 


Ilustrační foto: pixabay

Komentáře